Böbrek Taşları İçin Diğer Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Bazı durumlarda taşları ilaç tedavisi ile küçültmek ve yeni taşların oluşumunu engellemek mümkün olmaktadır. Taş hastalığı ile ilgili olarak son yapılan ça...

Böbrek Taşları İçin Diğer Tedavi Yöntemleri Nelerdir?
10 Aralık 2018
Bazı durumlarda taşları ilaç tedavisi ile küçültmek ve yeni taşların oluşumunu engellemek mümkün olmaktadır. Taş hastalığı ile ilgili olarak son yapılan çalışmalarda taşların metabolik olarak değerlendirilmesi ön plana çıkmış ve taşın cinsine bağlı olarak ilaç tedavileri ile taşları eritmek ve yeni oluşumları engellemenin olabileceği gösterilmiştir. Bu amaçla öncelikle kişinin detaylı bir metabolik değerlendirilmesi yapılmalı ve taşı oluşturan faktörler tespit edilmelidir.ESWL sonrası temizlenemeyen taşlarda veya çok büyük (bütün böbreği dolduran) taşlarda ameliyat gerekmektedir:
  • Üreteroskopi-Felksibl Üreteroskopi: İdrar kanalındaki ve hatta böbreğin içerisindeki bazı taşlara idrar yolundan girilerek lazer kullanılarak kırılabilmesi mümkün olmaktadır.
  • Perkutan Nefrolitotripsi(PCNL): Bu yöntemle taşın olduğu taraftaki lomber bölgeden ufak bir insizyon ile endoskop böbreğe yerleştirilmekte ve böbrek içi görüntülenerek taşlar kırılmakta ve temizlenmektedir. Bu yöntem özellikle çok büyük (3cm den büyük) böbrek taşlarının tedavisi için tercih edilmektedir.
  • Açık Cerrahi: Çok daha az sıklıkla tamamen böbreği dolduran ağır taş hastalığında açık yöntem ile ameliyatla böbrek taşları temizlenebilmektedir.
Ameliyat sonrası kalabilecek taş parçalarına da ESWL yapılabilmektedir.

Randevu Oluştur

!
!
Kapat
Damla Tıp Merkezi
Pazartesi
Salı
Çarşamba
Perşembe
Cuma
Cumartesi
Pazar
09:00 - 23:00
09:00 - 23:00
09:00 - 23:00
09:00 - 23:00
09:00 - 23:00
09:00 - 15:00
Kapalı