ESWL Ne Demektir?

İdrar yollarındaki taşları kırmak için kullandığımız bir terim olan ESWL Extracorporeal Shockwave Lithotripsy kelimelerinin başharflerinden oluşan İngilizc...

ESWL Ne Demektir?
10 Aralık 2018
İdrar yollarındaki taşları kırmak için kullandığımız bir terim olan ESWL Extracorporeal Shockwave Lithotripsy kelimelerinin başharflerinden oluşan İngilizce-latince karışımı bir kelimedir:
  • Extracorporeal: Vücut dışından
  • Shockwave: Basınç dalgaları
  • Lithotripsy: Litho kelimesi Latince taş; tripsy ise parçalamak anlamına gelmektedir.
Yani ESWL, böbrek ve üreterdeki taşların ameliyatsız, yüksek enerji dalgalarıyla kırılma işlemidir.

ESWL Ne Zaman Gereklidir?

Böbrek ve üreterde kendiliğinden düşmesi mümkün olmayan (4mm den büyük) taşların tedavisi için ESWL uygundur. Belli bir büyüklüğe kadar olan taşlarda (yaklaşık 2.5cm) en iyi sonuçları vermektedir.

ESWL Kimlerde Uygun Değildir?

Gebelik, kanama ve pıhtılaşma bozukluğu olan hastalar, ileri derecede ortopedik bozukluğu olanlar, ileri derecede kilolu hastalar ESWL tedavisi için çok uygun değildir. Kalp kapak değişimi yapılan hastalar, kardiyak pacemaker (pil) bulunanlar ve yüksek dozda kan sulandırıcı ilaç kullananlarda kardioloji ile tedaviye beraber karar verilmektedir.

ESWL Sırasında Ağrı Duyacak mıyım?

Böbrek Taş kırma (ESWL) seansı öncesinde hastalarımızın ağrı duymaması amacıyla ilaç uygulanmaktadır. Ancak buna rağmen kişinin vücut yapısı, taşın bulunduğu yer veya kişinin ağrı eşiğine bağlı olarak rahatsız edici ağrı olabilmektedir. Merkezimizde amaç tüm hastaların konforlu ve korkusuz bir şekilde tedavilerini tamamlamalarıdır; bu yüzden bu gibi durumlarda hastalar seansı tamamen ağrısız geçirecek şekilde randevulandırılır. Bu şekilde tamamen ağrısız taş kırma tedavisi mümkün olmaktadır. Bu yöntem ile kırılması uzun zaman alabilen ve tekrar ESWL seansları gerektiren büyük taşlar daha kısa sürede ve ağrı olmadan kırılabilmektedir.

ESWL Seansından Sonra Ne Yapmalıyım?

Taşlarınız ESWL tedavisi sonucu kırıldıktan sonra yaklaşık 5-7 gün sonra kontrole gelmeniz gerekmektedir. Bu süre içerisinde taşlarınızın dökülmesi beklenmektedir. Bir sonraki kontrolde kırılan taşınızın ne kadar döküldüğü kontrol edilecek ve gerekirse tekrar ESWL seansı uygulanacaktır. Seans sonrası hastalarımızdan isteğimiz doktor önerisi doğrultusunda bol sıvı almaları, bol egzersiz yapmalarıdır. Ayrıca sıcak uygulaması(banyo, hamam vs) da pratikte taş dökmeyi artırdığını tespit ettiğimiz uygulamalardır.

Randevu Oluştur

!
!
Kapat
Damla Tıp Merkezi
Pazartesi
Salı
Çarşamba
Perşembe
Cuma
Cumartesi
Pazar
09:00 - 23:00
09:00 - 23:00
09:00 - 23:00
09:00 - 23:00
09:00 - 23:00
09:00 - 15:00
Kapalı