Kalsiyum Oksalat Taşları İçin Beslenme Önerileri

Taşların büyük bir kısmının(yaklaşık %75-80) yapısı kalsiyum oxalat olduğundan içeriğinde oksalat bulunan besinleri az tüketmekte fayda vardır. Günümüzde b...

Kalsiyum Oksalat Taşları İçin Beslenme Önerileri
10 Aralık 2018
Taşların büyük bir kısmının(yaklaşık %75-80) yapısı kalsiyum oxalat olduğundan içeriğinde oksalat bulunan besinleri az tüketmekte fayda vardır. Günümüzde besinlerle alınan kalsiyum miktarı günde 1000mg ı aşmamak süretiyle kısıtlanmamaktadır.

Taş Oluşumunu Engelleyici Genel Beslenme Prensipleri

Fazla kilolu olmak (Vücut Kitle İndeksi>30) taş oluşumu için bir risk faktörüdür. Mümkün olduğu kadar ideal kilonuzda olmaya gayret gösterin.Genel beslenme alışkanlığı olarak dengeli beslenmeye ve sağlıklı besinler tüketmeye çalışın.Şeker Hastalığı(Diabetes Mellitus), Hipertansiyon, Metabolik Sendrom taş oluşumunu arttırıcı hastalıkların başında gelmektedir. Bu hastalıkların varlığında, hastalığın tıbbi kontrol altında tutulması önemlidir. Mevcut hastalığınızn tedavi için gerekli kısıtlamalara uymaya özen gösterin.Hayat tarzı olarak hareketli ve mümkünse günlük spor aktivitelerinde bulunmaya çalışın. Her gün düzenli yürüyüş vb. aktivitede bulunmak sağlığınız ve böbrekleriniz için yararlı olacaktır.Kırmızı et, konserve yiyecekler, şekerli, tuzlu ve ağır yiyeceklerden kaçınınız. Bu çeşit beslenme alışkanlığı idrar kimyasını değiştirmekte ve idrarı taş oluşumuna uygun kimyasal noktaya getirebilmektedir.Tüm taş çeşitleri için gerek parçaların dökülmesini sağlamak; gerekse de taş oluşumunu engellemede en önemli alışkanlık bol sıvı(özellikle su) tüketmektir. Günlük yaz ve kış ortalama günde 2-2.5lt-yaklaşık 4-6kez idrar çıkaracak şekilde su içmek önemlidir. Bu miktarda idrar çıkarabilmek için yaklaşık 2.5-3lt su içmeniz gerekmektedir.Bazı ilaçlar(tansiyon ilaçları, vitaminler, kemik erimesi nedeniyle kullanılan ilaçlar) uzun süreli ve belli bir dozun üzerinde kullanıldığı zaman böbrekte taş oluşumuna neden olmaktadırlar. Herhangi bir nedenle başka bir hekim tarafından uzun süreli ilaç kullanmanız gerektiği belirtildiğinde mutlaka Merkezimiz cerrahına bilgi veriniz. Takip protokolünüz için önemlidir.

Kalsiyum Oksalat Taşlarında Yüksek Oksalat İçeren Ve Kaçınılması Gereken Besinler

 • SEBZELER: Ispanak, bezelye, pazı, biber, yeşil fasulye, pancar, sap kereviz, patlıcan, karalahana, pırasa, bamya, maydanoz, şalgam, domates, balkabağı, salatalık. Sebzeler pişirilirken önce suda haşlanıp, haşlama suyu döküldükten sonra yemek yapılmalıdır.
 • KURUYEMİŞ ÇEŞİTLERİ: Leblebi, fıstık, fındık, kuş üzümü ve kuruyemiş çeşitleri, susam, tahin.
 • MEYVELER: Kivi, çilek, erik, incir, bazı üzüm çeşitleri
 • TATLILAR: Çikolata ve meyveli kek, marmelat
 • HUBUBAT ÇEŞİTLERİ: Tam buğday ekmeği, beyaz mısır, yulaf ezmesi, kepekli ürünler, patlamış mısır, kepekli ürünler, soyalı krakerler.
 • YAĞLAR: Fıstık yağı, susam yağı
 • İÇECEKLER: Hazır kahve (günde 200ml den fazlası), Çikolata, kakao, Bira, esmer bira, Vitamin C (İhtiyaçtan fazla C vitamini alımı oksalat oluşumunu arttırmaktadır. Vitaminler doktor kontrolünde kullanılmalı ve gerekli olmadıkça alınmamalıdır.)

Kalsiyum Oksalat Taşlarında Taş Oluşumunu Engelleyici Besin Önerileri

Aşağıdaki besinleri tüketmek taş oluşumunu önleyici bir etki yapmaktadır. Günlük ve eşit miktarlarda önerilen besinleri tüketmeye özen gösteriniz.
 • İdrarı alkali yapan besinler: Süt, sebze ve meyveler(kısıtlananlar dışındaki sebze ve meyve çeşitleri)
 • Limon/Portakal/Greyfurt Suyu: Böbreklerde taş oluşunu engelleyen sitrat maddesini içerirler. Ayrıca idrarı alkali hale getirerek en sık görülen taş cinsi olan kalsiyum oxalat oluşumunu azaltır
 • Hindistancevizi: İçerdiği biyomoleküller aracılığıyla taş oluşumunun erken evrelerine etki yaparak kristallerin çökmesine ve büyümesine engel olur.
 • Mısır püskülü: İçeriğinde böbrek taş oluşumunu engelleyici tartrat vardır ve idrar söktürücü etkisi ile oluşan kristallerin vücuttan hızla atılmasını sağlar. Ayrıca idrar kesesi epiteli üzerine güçlendirici ve koruyucu etkisi vardır.
 • Ananas: İçeriğinde fibrini yıkan enzimler mevcuttur, bu sayede taş oluşmasını engeller. Lifli besinler idrarla kalsiyum atılımını yaklaşık %40 oranında azaltabilirler.
 • Muz: İçeriği B vitamininden zengindir, taşların yapısını oluşturan oksalik asidi parçalayarak böbrek taş oluşunu engeller.
 • Havuç: Yüksek pirofosfat içeriği taş oluşunu engelleyici bir maddedir. Ayrıca A Vitamin yüksek oranda bulunmaktadır-A vitamini eksikliği mesane taşı oluşma nedenidir.
 • Bikarbonat içeriği yüksek maden suları: İdrarı alkalileştirmek yoluyla kalsiyum oksalat taş oluşunu azaltmaktadır.
 • Ihlamur, nane, açık çay: Az şekerli veya şekersiz olarak tüketilebilir.

Fosfat/Kalsiyum Fosfat Taşları İçin Beslenme Önerileri

Taş Oluşumunu Engelleyici Genel Beslenme PrensipleriFazla kilolu olmak (Vücut Kitle İndeksi>30) taş oluşumu için bir risk faktörüdür. Mümkün olduğu kadar ideal kilonuzda olmaya gayret gösterin. Genel beslenme alışkanlığı olarak dengeli beslenmeye ve sağlıklı besinler tüketmeye çalışın. Şeker Hastalığı(Diabetes Mellitus), Hipertansiyon, Metabolik Sendrom taş oluşumunu arttırıcı hastalıkların başında gelmektedir. Bu hastalıkların varlığında, hastalığın tıbbi kontrol altında tutulması önemlidir. Mevcut hastalığınızn tedavi için gerekli kısıtlamalara uymaya özen gösterin. Hayat tarzı olarak hareketli ve mümkünse günlük spor aktivitelerinde bulunmaya çalışın. Her gün düzenli yürüyüş vb. aktivitede bulunmak sağlığınız ve böbrekleriniz için yararlı olacaktır. Kırmızı et, konserve yiyecekler, şekerli, tuzlu ve ağır yiyeceklerden kaçınınız. Bu çeşit beslenme alışkanlığı idrar kimyasını değiştirmekte ve idrarı taş oluşumuna uygun kimyasal noktaya getirebilmektedir. Tüm taş çeşitleri için gerek parçaların dökülmesini sağlamak; gerekse de taş oluşumunu engellemede en önemli alışkanlık bol sıvı(özellikle su) tüketmektir. Günlük yaz ve kış ortalama günde 2-2.5lt-yaklaşık 4-6kez idrar çıkaracak şekilde su içmek önemlidir. Bu miktarda idrar çıkarabilmek için yaklaşık 2.5-3lt su içmeniz gerekmektedir. Bazı ilaçlar(tansiyon ilaçları, vitaminler, kemik erimesi nedeniyle kullanılan ilaçlar, vb) uzun süreli ve belli bir dozun üzerinde kullanıldığı zaman böbrekte taş oluşumuna neden olmaktadırlar. Herhangi bir nedenle başka bir hekim tarafından uzun süreli ilaç kullanmanız gerektiği belirtildiğinde mutlaka Merkezimiz cerrahına bilgi veriniz. Takip protokolünüz için önemlidir. Sık ve tekralayan idrar yolu enfeksiyonları fosfat taşlarının oluşumuna neden olabilmektedir. İdrar yolu yakınmaları başladığı anda uygun tedavi için Merkezimize başvurmanız önemlidir. Fosfat Taşlarında Kaçınılması Gereken Gıdalar
 • Salam, sosis ve benzeri sakatat, av etleri, alkollü içecekler
 • Et-günde en fazla 100gr
 • Yağ ve şeker kısıtlı miktarda alınmalıdır
 • Çay, kahve süt ve peynirler kısıtlı miktarda alınmalıdır.
Tüketilmesi Serbest Olan Besinler
 • Sebzeler ve idrarı alkali yapan yiyecek ve içecekler (süt-kısıtlı miktarda, mineral suları vb)
 • Limon, portakal, greyfurt ve suları
 • Bikarbonat içeriği yüksek maden suları

Randevu Oluştur

!
!
Kapat
Damla Tıp Merkezi
Pazartesi
Salı
Çarşamba
Perşembe
Cuma
Cumartesi
Pazar
09:00 - 23:00
09:00 - 23:00
09:00 - 23:00
09:00 - 23:00
09:00 - 23:00
09:00 - 15:00
Kapalı