Lazerle Böbrek Taşı Kırma

Böbrek taşı şikayeti toplumda çoğunlukla erkeklerde olarak üzere birçok insanda ortaya çıkabilen bir problemdir. Özellikle sebep olduğu şiddetli ağrıl...

Lazerle Böbrek Taşı Kırma
02 Kasım 2018
Böbrek taşı şikayeti toplumda çoğunlukla erkeklerde olarak üzere birçok insanda ortaya çıkabilen bir problemdir. Özellikle sebep olduğu şiddetli ağrılardan dolayı insanların korkulu rüyası halindedir. Ülkemizde her 7 kişiden birinde görülen tıbbı adıyla nefrolitiazis rahatsızlığını anlayabilmek için öncelikle böbreklerin işleyişini anlamak gerekir.  Vücudumuzda her gün gerçekleşen metabolizma faaliyetleri sonucunda çeşitli atık maddeler oluşur. Bu atık maddeler kana karışır ve temizlenmesi gerekir. Vücudumuzda bu görev böbreğe aittir.
Börek bel kısmında kaburgaların hemen altında arka kısımda bulunan fasulye şekline benzer bir çift organdır. Böbreklere kalbin her atışıyla birlikte fazla miktarda kan gider. Kan böbreği süzgeçli yapısından geçerken içerisinden vücudun ihtiyacından fazla olan maddeler ve atıklar süzülür. Bu işlem her saniye devam eder. Böbreklerde süzülen atık maddeler bir miktar su ile birlikte idrar şeklinde vücuttan atılır. Bu esnada çeşitli sebeplerden dolayı bazı atık maddeler böbrek içerisinde çökelerek mineral tuzları oluşturur. Buna böbrek taşı denir. Böbrek taşı farklı minerallerden oluşabileceği gibi en sık kalsiyum ve oksalat taşları görülür. Böbrek taşı oluşumunun genellikle tek bir sebebi yoktur. Birçok faktörün bir araya gelmesi sonucu böbrek taşları oluşur.
Genetik yatkınlık, cinsiyet, yaş, ırk ve hareketsiz yaşam tarzı gibi etkenlerin etkisi söz konusu iken asıl önemli sebepler ise taş oluşturan maddelerin fazla alınması veya vücutta kullanılmasıyla ilgili sorunlardır.  İlk etken taşı oluşturan minerallerin yemeklerle fazla miktarda bir araya gelmesidir. İkincisi etken ise bu mineraller vücuda alındıktan sonra gerekli organlarda kullanılmaması ve kanda birikmesidir.Bir diğer önemli etken ise böbrekten atım için gerekli su miktarının bulunmamasıdır. Günlük olarak yeterince su tüketilmediğinde daha yoğun idrar oluşturulur ki boş yere vücuttan su atılmasın. İdrar yoğunlaştıkça içerisindeki minerallerin bir araya gelip çökelme olasılığı artar. Böbrek taşı genellikle şiddetli ağrı ile seyreder. Bununla birlikte yabancı bir cisim olduğundan dolayı böbreklere ve idrar yollarına zarar vererek enfeksiyonlara sebep olur. Böbrek taşı farklı yöntemler ile tedavi edilebilir. Bu tedavi taşın türüne, boyutuna ve konumuna bağlı olarak farklılık gösterir. Hastaların kulaklarına çokça gelen yöntem ise lazerle böbrek taşı kırma. Günümüzde teknolojinin gelişmesiyle birlikte birçok hastalığın tedavisi kolay ve başarılı bir şekilde gerçekleşebilmektedir. Bu konuda en büyük katkıyı ise birçok alanda kullanılan lazer teknolojinin gelişmesi sağlamıştır. Böbrek taşları vücuda açılan 1 cm kadar açıklıktan girilerek lazer adı verilen yüksek frekanslı dalgalar ile şoklanır. Bu işlem taşın parçalanıp ufalanmasını sağlar. Bu sayede ufalanan böbrek taşları idrarla birlikte kolay bir şekilde vücuttan atılır. Bu tedavi sayesinde hastalar zahmetsiz bir şekilde böbrek taşlarından ve taşın getirdiği ağrılardan kurtulmuş olur. Lazerle böbrek taşı kırma işlemi güvenli ellerde zahmetsiz ve etkili bir şekilde gerçekleştirilir. Lazerle böbrek taşı kırma işlemi Damla Tıp Merkezi kliniklerinde güven gerçekleştirilmektedir. Damla Tıp Merkezi en son teknoloji ve uzman kadrosuyla birlikte böbrek taşı ve diğer birçok sağlık sorununda tanı, tedavi ve tedavi sonrası hizmetleri sunmaktadır.

Randevu Oluştur

!
!
Kapat
Damla Tıp Merkezi
Pazartesi
Salı
Çarşamba
Perşembe
Cuma
Cumartesi
Pazar
09:00 - 23:00
09:00 - 23:00
09:00 - 23:00
09:00 - 23:00
09:00 - 23:00
09:00 - 15:00
Kapalı