Taş Kırma İşleminin Sınırı Var Mı?

ESWL de taşın kırılması ve dökülmesi iki farklı olaydır. Eğer ESWL cihazının kalibrasyonları düzgün ve hasta seans sırasında rahat bir şekilde duruyorsa ta...

Taş Kırma İşleminin Sınırı Var Mı?
13 Şubat 2019
ESWL de taşın kırılması ve dökülmesi iki farklı olaydır. Eğer ESWL cihazının kalibrasyonları düzgün ve hasta seans sırasında rahat bir şekilde duruyorsa taşa gönderilecek dalgalar taşın kırılması için yeterli olmaktadır. Ancak burada taşın temizlenmesini engelleyen bazı faktörler bulunmaktadır:
 • Özellikle idrar yolundaki taş eğer uzun süre aynı yerde takılıp kaldı ise ESWL seansları sonrası hareketlenemeyebilmektedir. Burada taş ile çevresindeki doku arasında bir reaksiyon oluşmakta ve taş parçaları aşağıya doru atılamayabilmektedir. Bu durum hastaya ameliyat yapılsa da ciddi problem ve komplikasyonlara neden olabilmektedir. Bu durumda Merkezimizde ufak bir müdahale ile taş bulunduğu yerden daha yukarı konumlandırılmakta ve aynı anda ESWL yapılarak temizlenebilmektedir. Bu şekilde yolda takılıp kalan ve ameliyat gerektiren taşlar da ameliyatsız temizlenebilmektedir.
 • Taşınız böbreğin içerisinde bulunan havuzcuklardan birinde ise ve bu havuzcuğu böbreğin çıkışındaki ana havuza birleştiren kanal tıkalı ise taş kırılsa bile dökülme olmayabilir. Bu gibi durumda taşın büyüklüğüne göre herhangi bir girişim gerekip gerekmediği kararı verilmektedir.
 • Taşınız idrar yolunu tamamen veya büyük ölçüde tıkamış ve buna bağlı olarak böbreğin çalışması ve itici gücü azalmışsa yine ESWL sonrasında dökülme yavaş olabilir. Bu durumu gidermek için yaptığımız işlem seans öncesinde taşı biraz daha geride (böbreğe yakın) konumlandırarak idrar yolunu açmak ve aynı anda ESWL uygulayarak taşın tamamen kırılmasını sağlamaktır. Bu sayede tıkanıklık nedeniyle acil ameliyat veya kateter yerleştirme gibi girişimlerin gerekliliğini ortadan kaldırmak mümkün olmaktadır.
 • Son zamanlarda idrar yolundaki ufak taş parçalarını dökmek amacıyla yeni ilaç tedavileri kullanılmaktadır. Taş parçaları küçük ve yer olarak uygun ise bazı ilaçlar kullanılarak bunların dökülmesini sağlamak mümkün olmaktadır.
 • Randevu Oluştur

  !
  !
  Kapat
  Damla Tıp Merkezi
  Pazartesi
  Salı
  Çarşamba
  Perşembe
  Cuma
  Cumartesi
  Pazar
  09:00 - 23:00
  09:00 - 23:00
  09:00 - 23:00
  09:00 - 23:00
  09:00 - 23:00
  09:00 - 15:00
  Kapalı