Genital Siğil Nedir ve Tedavisi

Genital Siğil Nedir ve Tedavisi

 Genital siğiller, hem erkekte hem de kadında en sık rastlanan ve cinsel yollarla bulaşan bir enfeksiyondur. Genital siğiller hem bulaşıcıdırlar hem de diğer bölgelere de kolaylıkla yayılırlar. Muhakkak tedavi edilmesi gereken bir hastalıktır. Aşağıdaki makalede genital siğilin ne olduğu, belirtileri, tedavisi, tedavi edilmediğinde ne gibi sorunlar doğuracağı ve merak edilen daha birçok sorunun cevabı yer almaktadır.

Genital Siğil Nedir?

Genital siğiller, en sık görülen cinsel yollarla bulaşan bir hastalıktır. Her iki cinsi de tehdit eder. Vücudun diğer bölgelerinde oluşan siğillerle de benzerlik gösterirler. Tıpkı ellerde oluşan siğiller gibi tamamen virüsle meydana gelmektedir. Genital siğillerin diğer bölgelerde meydana gelen siğillerden farkı ise cinsel yolla bulaşması ve sinsi bir şekilde yayılmalarıdır. Bu sebeple genital bölgesinde siğil olan her birey mutlaka bir doktora başvurmalıdır. Aksi takdirde siğil sayısı giderek artacak ve ileride daha büyük sorunlar doğuracaktır.Genital siğiller; karnabahar görünümünde, irili-ufaklı boyutlarda ve kimi zaman kanayabilen ağrısız oluşumlardır. Siğiller; ellenip, kaşınmamalı veya koparılmamalıdır. Aksi halde, ellerin vücudun farklı bir bölgesiyle temas etmesiyle birlikte o bölgeye de bulaşmış olur. Dolayısı ile önceden birkaç tane olan siğil sayısı hızla yayılarak bir süre sonra çok daha fazla sayılara ulaşabilir.

Genital Temizliğin Önemi

Genital siğilleri diğer enfeksiyonlardan ayıran en önemli özellik, karnabahar görünümünde ve ağrısız olmalarıdır. Ama yine de kesin tanı için çoğunlukla patoloji sonuçları değerlendirilir. Genital siğiller, özellikle kadınları daha çok tehdit ediyor. Şayet genital bölgede kıllanmalar var ise siğillerin fark edilmesi oldukça zordur. Bu nedenle erkek olsun kadın olsun herkesin genital temizliğe önem vermesi gerekir.

HPV Nedir?

Genital siğillerin oluşması tamamen cinsel yolla bulaşan virüslerden kaynaklanır. Bu virüs, Humman Papilloma Virüs (HPV) olarak isimlendirilen insan papilloma virüsüdür. Genital siğiller, bu virüsün DNA’ya yerleşmesi ile oluşurlar. Fakat bunların kuluçka süreleri oldukça geniştir. Bu kuluçka süresi 1 haftadan birkaç yıla kadar uzayabiliyor.Genital Siğil Kimlerde Daha Sık Görülür?Genital siğiller çok sayıda cinsel eşi olan kişilerde daha sık görülür. Tek eşlilerde oluşma ihtimali oldukça düşüktür. Her birey muhakkak genital siğiller hakkında bilgi sahibi olmalı ve lezyonlu olan kişi bir an önce hekime müracaat etmelidir. Siğiller tek başına hiçbir şikayete neden olmazlar.Çabuk bulaşan ve diğer bölgelere hızla yayılma eğilimi gösteren bu siğiller, estetik açıdan da olumsuzluk unsurudur. Yıkanırken ya da genital temizlik esnasında kanayabilirler. Cinsel ilişki esnasında ağrı yakınmalarına neden olsa da, genital siğiller tek başlarına ağrı /sızı yapmazlar.

Genital Siğil Nasıl Tedavi Edilir?

Genital siğillerin tedavisinde çeşitli tekniklerden yararlanılabilir. Siğillerin üzerine ilaçlı kremler sürülebilir, Kriyoterapi denilen soğuk tedavi ile siğiller dondurarak tedavi edilebilir. Lazer ya da elektrikli alet (elektro koter) yardımı ile de siğiller bir bir yok edilebilir.Merkezimizde siğiller lazer veya koter yöntemiyle ağrısız tedavi edilmektedir.Siğillere açık ameliyat uygulandığında ise siğiller “bisturi” yardımı ile birer birer temizlenir. Tedavideki esas hedef, siğillerin ve bulunduğu taban dokunun tamamen yok edilmesidir. Bütünüyle denatüre edilerek lezyonlu bölgedeki tüm hücrelerin öldürülmesidir.

İlaç Tedavisi Yerine Hangi Tedaviler Uygulanabilir?

Burada bir bir en küçük siğillere kadar muhtemel tüm noktaların tahrip edilmesi söz konusudur. Zorlu, maliyetli ve uzun süreli bir ilaç tedavisi yerine kriyoterapi (siğillerin dondurulması), lazer veya cerrahi tedavi alternatifleri değerlendirilebilir.Bu tedavi yöntemlerinde siğillerin sayıları ve lokalizasyonu göz önüne alınarak seans sürelerinde farklılıklar olabilir. Bu işlem bir seanstan birkaç seansa kadar uzayabilir. Tedavide çoğunlukla olumlu sonuçlar alınmasına rağmen çok sayıda cinsel eşi olan kişilerde bu durumun tekrarlama ihtimali yüksektir. Hastan bu riski bilmesi ve gerekli önlemleri almalıdır. Genital Siğil Neden Tedavi Edilmelidir?
Tüm hastalıklarda olduğu gibi genital siğillerin tedavisinde de erken teşhis ve tedavi son derece önemli. Hem bayanları hem de erkekleri tehdit eden bu siğiller, bulaşıcı ve hızla yayılan yapıdadırlar. Dolayısıyla başlangıçta bir iki tane olan siğil sayısı kısa zaman içinde çok daha fazla sayılara ulaşacaktır. Bu nedenle problem çok kısa süreli bir tedaviyle aşılacak haldeyken, siğillerin çoğalmasıyla birlikte daha zorlu ve uzun bir tedavi gerekebilir. Aynı zamanda bu durum estetik ve fonksiyonel sorunlar da doğurabilmektedir. Tedavi Edilmeyen Genital Siğiller Ne Tür Sorunlar Doğurur?Eğer genital siğiller tedavi edilmezse, virüs taşıyan ve lezyonlu olan kişinin cinsel ilişki yaşadığı tüm partnerlerine bu virüs bulaşır. Bir süre sonra hızla yayılma eğiliminde olan bu siğillerin sayıları çoğalıp yara dokusu büyüyeceğinden tedavisi daha zorlaşacaktır.Penis ve cilt dokusu tamamen siğille kaplanmış olan hastalarımız var. Bunların tedavisinde penis cildini bütünüyle alıyoruz. Dolayısı ile genital siğil tedavisinin ihmalinin sonu çok büyük ameliyatlara kadar varabiliyor.

HIZLI RANDEVU OLUŞTUR

Sizi arayıp, sizin için uygun olan bir zaman için yeni bir randevu oluşturmamızı ister misiniz?

Randevu Oluştur

!
!
!
Kapat
Damla Tıp Merkezi
Pazartesi
Salı
Çarşamba
Perşembe
Cuma
Cumartesi
Pazar
09:00 - 23:00
09:00 - 23:00
09:00 - 23:00
09:00 - 23:00
09:00 - 23:00
09:00 - 15:00
Kapalı