İdrar Kaçırma Tedavisi

Kadınlarda İdrar Kaçırma
İdrar Kaçırma Tedavisi

Damla Tıp Merkezi olarak ameliyatsız idrar kaçırma tedavisi sunmaktayız. Merkezimiz de SGK hastalarına özel, ücretsiz muayene ve ücretsiz acısız - ağrısız manyetik koltuk tedavisi sunmaktadır. İdrar kaçırma problemi herkesin başına gelebilecek bir problem olmakla beraber çözümü de mümkün olan bir hastalık türüdür. Kadınların da erkekler kadar sık yaşadığı bu tedavinin diğer isminden bahsedecek olursak, inkontinans tedavisi olarak da adlandırılmaktadır.

İdrar kaçırma genelde güçsüz pelvik kaslardan kaynaklanmaktadır. İdrar kaçırmanın diğer isimlerinden bahsedecek olursak Üriner inkontinans, zayıf mesane, fazla aktif mesane, idrar kaçağı gibi durumlar da aynı durumu ifade etmektedir. Merkezimizde bulunan manyetik koltuk sayesinde, zayıflamış olduğunuz kaslarınız tekrardan eskisi gibi çok güçlü olacaktır.

Bu tarz idrar kaçırma durumları vücudu anlık zorlayan durumlarda gerçekleşebilmektedir. Örnek vermek gerekirse; Ani gülme ve kahkahalar, ağır bir eşya kaldırma, öksürme, hapşırma gibi olaylar idrar gelme hissine sizleri sokar ve idrar kaçırma durumuna yaşarsınız. Günümüzde de halk arasında “ gülmekten altıma işedim” diye tabir edilen şakalar bile mevcuttur. Genel olarak pelvik kasların zayıflığı sebebiyle oluşan bu durumu genel olarak incelemek ve sonrasında tedaviye başlamak gerekir.

Bildiğiniz üzere mesaneniz yarı dolu hale geldiği andan itibaren beyniniz sizlere “tuvalet zamanı” mesajı vermekte. Bu anlarda idrar üretraya doğru inmeye başlar ve valf mantısı ile çalışan kaslar bu idrarı orada tutarlar. Pelvik kaslarınız doğru çalışmıyorsa bu esnada idrar kaçırma durumu gerçekleşmektedir.

Erkeklerde ve kadınlarda mesane kontrolü ve pelvik kasların çalışma sistemi incelenmelidir ve tedaviye başlanmalıdır. Bizler ise inkontinans tedavi yöntemini kesinlikle sizlere önermekteyiz. Sizler de 30 dakikalık seanslardan oluşan bu tedavi ile idrar kaçırmanın önüne geçebilirsiniz.

Kadınlarda İdrar Kaçırma

Kadınlarda İdrar Kaçırma
Kadınlarda idrar kaçırma durumu 30 yaşını geçmiş olan kadınların 4/1’inde görülmekte olan bir problemdir. Fazlasıyla yaygın olan bu problemin çözümleri de bildiğiniz üzere mevcuttur. Çoğu kadın bu tarz durumları çekingenlikleri ve utanmaları nedeniyle doktorlara söyleyememektedirler. Fakat bu tarz durumlar mutlaka doktor ile görüşülmeli ve tedavisine başlanmalıdır. Birçok sebebi bulunan idrar kaçırma hastalığı diğer hastalıklara nazaran çok kolay tedavi edilebilen hastalık türlerinden bir tanesi olarak da bilinmektedir.

İdrar kaçırmanın iki farklı çeşidi bulunmaktadır. Bunlardan bahsedecek olursak ilk sebebi stres yani inkontinans denilen tür olarak bilinmektedir. Bu tarz hastalığa sahip olanlar, güldüklerinde, hapşırdıklarında, öksürdüklerinde veya ağır bir yük kaldırdıklarında anlık olarak idrar kaçırabilmektedirler. Bunların sebeplerinden bir tanesi ise bu anlık ağır işlemlerde karındaki kaslar basınca girerler ve mesaneyi sıkıştırırlar.

Diğer bir durumdan bahsedecek olursak, “aşırı fazla çalışan mesane” olarak bilinmektedir. Bu türde de hastaların idrar torbası normalinden fazla şekilde kasılmaya başlar ve hastalar ani şekilde sıkışma hissiyatına girerler, tuvalete gideceği esnada idrar kaçırma durumuna düşerler. Sizlere bahsettiğimiz iki farklı idrar kaçırma hastalıklarını doktorlar çok rahat bir şekilde tedavi edebilmektedir. Artık idrar kaçırma için ped kullanmanıza da gerek kalmaz. Bu durumun tedavi çeşitlerinden bir tanesi ise Kegel egzersizleridir. Bu egzersizin de başarı oranı fazlasıyla yüksektir. %70-90 arasında iyileşme durumu bulunan egzersizleri sizler de doktorunuzdan detaylı olarak öğrenerek yapabilirsiniz. Diğer bir seçenek ise ameliyat seçeceğidir. Bizler ameliyat seçeceğini en son tercih olarak tavsiye etmekteyiz. Bıçak altına yatmak her zaman risk içerebilmektedir. Ameliyatlar 15-20 dakika sürse de egzersiz ile iyileşmek daha mantıklı bir durumdadır. Sizlere bahsettiğimiz seçenekler dışında da farklı tanıların da ortaya çıkması mümkündür. Bu sebepten dolayı en yakın doktor ile görüşmeniz sizlere fayda sağlayacaktır.

Sık İdrara Gitme

Sık sık idrara çıkma durumunun birçok nedeni olabilmektedir. İnsanların vücudu üzerindeki çoğu organ ve sistem bildiğiniz üzere kurulu bir sistem üzerine çalışmaktadır. Bu çalışma sisteminin herhangi bir bölümünde çıkan problem, farklı bir bölgeyi de etkileyebilmektedir. Vücut üzerinde hissettiğiniz ve normalden farklı olan bir durum, sizlere vücudunuzda bir şeyin düzgün çalışmadığını bildirmektedir. Örnek vermek gerekirse; Ağzınıza acı su gelmesi, ani kilo kayıpları veya hızlı kilo alma, sık sık idrara çıkma, ishal gibi durumlar genelde önemsenmiyor olsa da farklı hastalıkların da göstergesi olabilmektedir.

Çok sık idrara çıkma durumunda diğer bulguların da çok fazla önemi vardır. İdrara çıkma ile beraber kilo kayıpları ve ağız içinin tamamen kuruması gibi durumlar, şeker hastalığı olabileceğinin de habercisidir. İdrarınızı yaparken yanma, üşüme, titreme ve ateş çıkması gibi durumlar oluyorsa, idrar yollarında herhangi bir enfeksiyon olabileceği anlamına da gelebilmektedir. Bu sebepten dolayı çok sık idrara çıkan kişilerin mutlaka idrar tahliline ve kan şekerine sabah aç karnına baktırması gerekmektedir. Bu tarz durumlar aksatılmamalı ve mutlaka doktora gidilmelidir..

HIZLI RANDEVU OLUŞTUR

Sizi arayıp, sizin için uygun olan bir zaman için yeni bir randevu oluşturmamızı ister misiniz?

Randevu Oluştur

!
!
!
Kapat
Damla Tıp Merkezi
Pazartesi
Salı
Çarşamba
Perşembe
Cuma
Cumartesi
Pazar
09:00 - 23:00
09:00 - 23:00
09:00 - 23:00
09:00 - 23:00
09:00 - 23:00
09:00 - 15:00
Kapalı