Sünnet

Sünnet

Yaza girdiğimiz bugünlerde okulların kapanması ile beraber ailelerde sünnet hazırlığı başlamaktadır. Çocuklarımızın hayatında önemli bir yer tutan sünnet yaptırmaya karar vermek bazen aileler için de zor olabilmekte dir.Sünnet ile ilgili aileleri aydınlatmak amacıyla konu ve Merkezimizde yapılan uygulama ile ilgili kısa bilgiler vermek istiyorum:

  • Sünnet; erkek çocuklarda penisin ucunu çevreleyen cilt parçasının bir kısmının penisin ucu açıktan görülecek şekilde cerrahi yöntemle çıkarılmasıdır.
Çocuklarımızın büyük bir kısmı sünnet işlemini pipisinin ucu kesilecek şeklinde bilmektedir; çocuğun yaşı uygunsa işlemin çocuğun pipisiyle değil, sadece etrafındaki fazlalık derinin çıkarılması olduğu anlatılmalıdır. Yapılacak işlemin ne olacağını bilmesi çocuğun korku ve endişeyi daha az yaşamasına neden olur.Sünnetin sağlık açısından yararları bulunmaktadır. Sünnet sırasında çıkarılan ve penisin etrafını çevreleyen deri parçası bazı durumlarda idrar akımında zorlanmaya yol açmaktadır. Derinin kendisi de iltihaplanıp ağrılı durumlara ve idrar yolu enfeksiyonlarına neden olabilmektedir. Sünnet olmayan erkeklerde erişkin dönemde bu bölgedeki kanser riski ve bulaşıcı hastalıklara yakalanma oranı da sünnetli kişilere göre daha fazla olmaktadır. Sünnet cerrahi olarak basit bir operasyon olmasına rağmen dikkat edilmediği ve uygun ortamlar sağlanmadığı takdirde ciddi kötü sonuçlar doğurabilecek bir işlemdir.Sünnetin ne zaman yapılması gerektiği en sık sorulan soruların başında gelir: Sünnet yenidoğan döneminden itibaren her yaşta yapılabilir. Buradaki benim yaklaşımım; belli yaş dönemlerinde(1-6 yaş) sünnet lokal anestezi ile (yani sadece çocuğun pipisini uyuşturarak) yapılmamalıdır. Özellikle 2-6 yaş arası çocuklarda sünnet çocukları uyutarak (sedasyon altında) yapılmalıdır. Çünkü bu yaş grubunda çocuklar doktorun pipisine ne işlem yaptığını bilmediğinden dolayı ağrı hissetmese bile korku hissetmekte ve psikolojisini olumsuz etkilemektedir. 7 yaşından itibaren çocuğa ne yapacağımızı anlatabildiğimizden ve çocuğun da uyum sağlamasından dolayı lokal anestezi yani çocuğu uyutmadan problemsiz bir sünnet çok rahat mümkün olmaktadır. Merkezimizde sünnet olacak çocuğumuza muayeneyi takiben işlem sırasında ağrı hissetmemesi ve korkmaması için kısa etkili bir ilaç verilir. Takiben işlem sırasında ağrı hissetmemesi için penise lokal anestezi yapılır ve sünnet gerçekleştirilir.Sünnet sırasında amaç çocuğa ağrı, korku hissettirmeden steril şartlarda modern teknikle işlemi gerçekleştirmektir.

HIZLI RANDEVU OLUŞTUR

Sizi arayıp, sizin için uygun olan bir zaman için yeni bir randevu oluşturmamızı ister misiniz?

Randevu Oluştur

!
!
!
Kapat
Damla Tıp Merkezi
Pazartesi
Salı
Çarşamba
Perşembe
Cuma
Cumartesi
Pazar
09:00 - 23:00
09:00 - 23:00
09:00 - 23:00
09:00 - 23:00
09:00 - 23:00
09:00 - 15:00
Kapalı